Matki Bożej Gromnicznej

Zbliża się Gromniczna Pani.

„Gdy życie nasze dobiegnie do końca,
Gdy Bóg ostatnie godziny policzy,
Niech nam zaświeci, jak promienie słońca,
Światło gromnicy.

Gdy nasze czoło pot śmiertelny zrosi,
Gdy nasze łoże obstąpią szatani,
Twojej obrony niech każdy uprosi –
Gromniczna Pani!

Kiedy nad nami zawisną czarne chmury,
Gdy na wsze strony lecą błyskawice,
Gdy ciemność straszna od dołu do góry:
Święćmy gromnice!”

(Józef Strug)

2 LUTEGO w święto Ofiarowania Jezusa w świątyni – 40 dni po narodzinach – nasza polska religijność wręcza Matce Bożej do rąk gromnicę…tą świecę od chrztu, która – obyśmy jak Matki i Ojcowie chcieli pamiętać stale – jest też od-gromów obronnym orężem.

„Minęło czterdzieści dni od nocy Bożego Narodzenia, kiedy pasterze i mędrcy odnaleźli Dzieciątko w betlejemskiej stajni. Starzec Symeon nie spotkał zastępów anielskich, które wskazywałyby miejsce narodzin Zbawiciela. Nie zobaczył gwiazdy, która zaprowadziłaby go na spotkanie z Jezusem. Centrum jego życia jest świątynia jerozolimska, w której od wielu lat pełni służbę Bożą. Otrzymał obietnicę, że przed śmiercią ujrzy Zwycięzcę śmierci, piekła i szatana. Dla Symeona noc Bożego Narodzenia i noc Zmartwychwstania spotykają się ze sobą w tym wielkim dniu.”

Zobacz także http://stacja7.pl/wiara/dlaczego-matka-boska-jest-gromniczna/