OGŁOSZENIA PARAFIALNE. 17 marca 2019, II Niedziela WIELKIEGO POSTU, rok C

Ogłoszenia Parafialne 17 03 2019

 

 1. W miniony poniedziałek, 11. marca, w Kurii Metropolitarnej w Krakowie, w imieniu Parafii podpisałem akt notarialny w wyniku którego nasza Parafia – Matki Bożej Opatrzności w Czułowie stała się właścicielem wszystkich używanych nieruchomości i ruchomości. To druga część procesu przejęcia majątku którą zapowiadałem w styczniu. Bogu dzięki i wielka wdzięczność naszemu metropolicie bp. Markowi Jędraszewskiemu niech się wyrazi w modlitwie.
 2. Umowa ma charakter darowizny. Zgromadzenie Orionistów wyceniło majątek. Kuria wypłaciła ustaloną kwotę w ramach wewnętrznej umowy Kościoła. Abp. Marek podjął decyzję, że jako Parafia pokryjemy tylko koszty umowy notarialnej. Z powodu decyzji Orionistów suma ta została podwojona, gdyż nie wyrazili oni zgody na bezpośrednią umowę z Parafią i dlatego konieczne były dwie.
 3. Bardzo dziękuję Przedstawicielom rejonów Parafii za środowe spotkanie oraz za chęć kontynuowania pomocy jaką świadczą nam wszystkim, poświęcając czas i siły, na przeprowadzanie zbiórek ofiar. Wszystkich Parafian proszę o zrozumienie i życzliwość. Moją wdzięczność za waszą troskę o jakość miejsc świętych które posiadamy najlepiej za Bóg. Przez minione lata naszej współpracy udało się wykonać wiele. Są to głównie prace remontowe, niektóre wręcz ratunkowe oraz zbrojenie dróg i palców. Bez dodatkowych zbiórek ich podjęcie i wykonanie byłoby całkowicie nierealne. Ważną okolicznością jest również to, że zbiórki włączają w utrzymanie Parafii większą liczbę mieszkańców naszej wspólnoty – także tych, którzy wybierają na spotkanie z Chrystusem inne świątynie i inne Parafie. Wszystkich zapewniam o modlitwie oraz o cotygodniowej mszy w intencji Parafian żyjących i zmarłych.

Przedstawiciele Parafii wyruszają na wiosenną zbiórkę. Dziękuję od siebie już dzisiaj ofiarnym Parafianom za każdą wpłaconą złotówkę. Najpilniejszą potrzebą jest pokrycie kosztów wspomnianych umów notarialnych. Kolejne prace remontowe domagają się spokojnej, ale jednak stałej aktywności. Przygotowujemy się od uzyskania pozwoleń i całkowitej wymiany dachu na Skałce. Stan więźby wymaga wymiany, a eternit zastąpienia dachówką zgodną z historycznym charakterem obiektu. Przyroda mocno osłabiła także ołtarz polowy przy kaplicy.

 1. Serdecznie dziękuję panu Tadeuszowi Mastkowi. Jego zaradność i zapobiegliwość sprawiła, że prezes firmy Instal Kraków S.A. podjął decyzję o udzieleniu nam pomocy finansowej na wspomniany remont dachu w wysokości 25 tyś zł. Pieniądze w piątek wpłynęły na konto Parafii.
 2. Bóg zapłać Parafiankom ze BARCY za przygotowanie świątyni na niedzielę. Bóg zapłać składam Paniom, które zatroszczyły się o przygotowanie kaplicy na Skałce.
 3. Jutro na i po mszy wieczornej kolejne spotkanie formacyjne dla dzieci komunijnych i ich rodziców.
 4. Zachęcam do wspólnego przezywania nabożeństw pasyjnych w naszej Parafii – specjalna droga krzyżowa dla dzieci (prowadzona w tym tygodniu z pomocą uczniów klasy VII) będzie we środę o 17.30 w kościele . W piątki nabożeństwa Drogi Krzyżowej są na Skałce o 16.30 i w kościele po mszy wieczornej oraz o godz. 19.30 połączona z Komunią świętą dla tych, którzy nie zdążą wcześniej a także młodzieży. Gorzkie Żale w niedziele o 15.00, a po nabożeństwie dodatkowa msza święta.
 5. Pod obrazem Matki Bożej przez okres Wielkiego Postu wystawiona jest skarbona na jałmużnę postną. Z pomocą organizacji POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE przekażemy na Wielkanoc naszą Parafialną jałmużnę na konkretną pomoc naszym Braciom w wierze w zniszczonym wojną kościele w Syrii. Jałmużna niech składa się z tego co i ile zaoszczędzimy podejmując w najbliższych tygodniach POST. Jałmużna jest siostrą postu – on ją karmi i powiększa.
 6. Zachęcam też do włączenia się we wspólny POST. Chętnych proszę o zapisanie się na listę podejmujących post o chlebie i wodzie w kolejne dni postu. Można też zapisać się jeśli ktoś nie może podjąć postu a zamiennie rozważy w wybranym dniu bolesną cześć Różańca. Lista jest wystawiona pod obrazem Matki Bożej. Ten post wspólnotowy ofiarujemy w intencji oddalenia od naszych dzieci i młodzieży zagrożeń duchowych.
 7. Powracam z zachętą do wybrania sobie jednego na miesiąc, dowolnego dnia w tygodniu, w którym zdobędzie się chęci, siły i czas na udział we mszy świętej. Tą propozycję kieruję do wszystkich od dzieci do najstarszych.
 8. W sprawowanej liturgii każdej mszy świętej przewidziane są momenty na modlitwę indywidualną w ciszy. Zatem każdej i każdego z obecnych osobną. Ta rubryka mszalna jest zaniedbywana przez Kościół powszechnie od lat – wiec jej odzyskiwanie może dziwić wiernych. Będziemy stopniowo uczyć się tej formy uczestnictwa. Proszę się nie dziwić: chwile ciszy w czasie mszy to czas na osobiste słowa kierowane do Boga.